Tue. Nov 19th, 2019

PERK’S PICKS for Week 11 of the 2019 High School Football Season

It’s hard to believe that after Friday night we will have only one game left in the 2019 regular season.  But, here we are and things are stacking up for an exciting ending with several conference championships on the line for the winners.  This week I’m adding my thought for the projected conference finishes and the teams that are likely to make the playoffs. 

Last week I picked 32 winners out of 38 games for an 84% accuracy rating.  Seventeen of the 32 correct picks covered the spread, ten games were within 7 points and three were spot on.  That brings my totals for this season to 319 winners out of 413 games for a 77% accuracy rate.  

Here’s a list of this week’s gridiron contests from the following conferences.   

1A: Southern Piedmont, Smoky Mountain

1A/2A: Mountain Valley, Western Highlands

2A: Mountain 6, Northwestern Foothills, South Fork, Southwestern

3A: Big South, Western MAC

3A/4A: Northwestern

We are now into the meat of the conference season and every game takes on extra significance.  All games are conference contests except those denoted with an asterisk (*) and I have separated the teams and games by the individual conferences to make it easier to find your team and their conference opponents.

SMOKY MOUNTAIN 1A

Andrews (4-5, 2-3) at Robbinsville (9-0, 4-0): Robbinsville by 24

*Gladiator Sports at Swain County (7-2, 3-2): Swain County by 40+

Hayesville (6-3, 2-2) at Rosman (2-7, 0-4): Hayesville by 21

Murphy (8-1, 4-0) at Cherokee (2-8, 1-4): Murphy by 40+

Projected conference finish and playoff teams: (1) Robbinsville, (2) Murphy, (3) Swain County (4) Hayesville

SOUTHERN PIEDMONT 1A

Bessemer City (5-4, 5-1) at Christ the King (0-9, 0-7): Bessemer City by 40+

*Community School of Davidson (4-4, 3-4) at East Gaston: (0-9, 0-5): CSD by 3

Mountain Island Charter (7-2, 5-1) at Thomas Jefferson (8-0, 6-0): Thomas Jefferson by 3

Pine Lake Prep (4-5, 2-3) at Cherryville (3-5, 2-4): Pine Lake Prep by 7

Union Academy (5-3, 3-2) at Highland Tech (2-7, 1-5): Union Academy by 28

Projected conference finish and playoff teams: (1) Thomas Jefferson, (2) Mountain Island Charter, (3) Bessemer City, (4) Union Academy, (5) Pine Lake Prep

MOUNTAIN VALLEY 1A/2A

Alleghany (3-6, 2-3) at North Wilkes (5-4, 2-3): North Wilkes by 10

East Wilkes (4-5, 3-2) at Elkin (7-2, 4-1): Elkin by 28

Starmount (5-4, 2-3) at Wilkes Central (6-3, 3-2): Starmount by 3

West Wilkes (1-8, 0-5) at Ashe County (5-4, 4-1): Ashe County by 40

Projected conference finish and playoff teams: [2A] (1) Ashe County, (2) Wilkes Central, [1A] (1) Elkin, (2) East Wilkes

WESTERN HIGHLANDS 1A/2A

Mitchell (8-1, 2-1) at Polk County (8-1, 2-1): Mitchell by 14

Mountain Heritage (6-2, 2-1) at Madison (0-8, 0-3): Mountain Heritage by 40+

Owen (4-4, 1-2) at Avery County (7-2, 3-1): Avery County by 3

Projected conference finish and playoff teams: [2A] (1) Mountain Heritage, (2) Charles Owen?, [1A] (1)Mitchell, (2) Polk County, (3) Avery County

MOUNTAIN 6 2A

Brevard (8-1, 3-0) at Hendersonville (4-4, 1-3): Brevard by 1

Franklin (1-8, 1-2) at Pisgah (7-2, 3-1): Pisgah by 34

Smoky Mountain (6-3, 2-1) at East Henderson (1-8, 0-3): Smoky Mountain by 40

Projected conference finish and playoff teams: (1) Brevard, (2) Smoky Mountain, (3) Pisgah,

NORTHWESTERN FOOTHILLS 2A

Bunker Hill (6-4, 5-1) Patton (2-6, 1-3): Bunker Hill by 17

Draughn (5-4, 2-2) at West Caldwell (1-8, 1-4): Draughn by 24

Foard (1-8, 1-4) at East Burke (2-7, 1-4): Foard by 7

Hibriten (8-1, 5-0) at West Iredell (5-3, 4-2): Hibriten by 35

Projected conference finish and playoff teams: (1) Hibriten, (2) Draughn, (3) Bunker Hill, (4) West Iredell

SOUTHFORK 2A

Lake Norman Charter (1-8 0-5) at Bandys (4-5, 1-4): Bandys by 35

Lincolnton (3-6, 1-4) at North Lincoln (8-1, 5-0): North Lincoln by 40+

Newton-Conover (6-3, 4-1) at Maiden (6-3, 3-2): Newton-Conover by 2

West Lincoln (7-2, 3-2) at East Lincoln (7-2, 3-2): West Lincoln by 3

Projected conference finish and playoff teams: (1) North Lincoln, (2) Newton Conover, (3-Tie) East Lincoln, Maiden, (5) West Lincoln,

SOUTHWESTERN 2A

*Community School of Davidson (4-4, 3-4) at East Gaston (0-9, 0-5): CSD by 3

East Rutherford (0-8, 0-4) at Shelby (7-1, 4-0): Shelby by 40+

RS Central (5-3, 2-2) at Burns (7-2, 4-1): Burns by 14

South Point (5-4, 3-1) at Chase (7-2, 2-2): South Point by 14

Projected conference finish and playoff teams: (1) Shelby, (2) Burns, (3) South Point

BIG SOUTH 3A

Forestview (5-4, 3-2) at Kings Mountain (8-1, 3-1): Kings Mountain by 28

North Gaston (1-9, 0-5) at Ashbrook (0-9, 0-4): Ashbrook by 24

Stuart Cramer (4-5, 2-2) at Hunter Huss (6-2, 3-1): Hunter Huss by 40+

Crest (8-2, 5-0) – OPEN

Projected conference finish and playoff teams: (1) 3-Way Tie, Crest, Hunter Huss, Kings Mountain, (4)Forestview

WESTERN MOUNTAIN 3A

AC Reynolds (7-2, 6-0) at West Henderson (8-1, 5-0): AC Reynolds by 14

Erwin (3-6, 3-3) at North Henderson (0-8, 0-0): Erwin by 24

North Buncombe (7-3, 4-3) at Asheville (3-5, 2-3): North Buncombe by 10

TC Roberson (4-5, 4-3) at Tuscola (3-5, 2-2): TC Roberson by 3

Enka (1-9, 0-6) – OPEN

Projected conference finish and playoff teams: (1) AC Reynolds, (2) North Buncombe, (3) West Henderson, (4)Tuscola

NORTHWESTERN 3A/4A

Hickory (2-6, 2-1) at Alexander Central (6-3, 2-2): Alexander Central by 21

South Caldwell (4-5, 1-3) at Saint Stephens (4-5, 1-3): South Caldwell by 12

Watauga (10-1, 6-0) at Freedom (6-3, 3-1): Watauga by 14

McDowell (1-8, 0-5) – OPEN

Projected conference finish and playoff teams: [3A] (1) Watauga, (2) Freedom, (3) Alexander Central, [4A] (1)South Caldwell

Advertisements
%d bloggers like this: