Thu. Sep 19th, 2019

PERK’S PICKS FOR WEEK 3

PERK’S PICKS for Week 3 of the 2019 High School Football Season

Hello High School Football fans.  Last week I picked 41 winners out of 58 games, that’s a 70% rating.  Totals thus far are 74 winners out of 103 games for a 72% accuracy rate.

Here’s a list of this week’s gridiron contests from the following conferences. 

1A: Southern Piedmont, Smoky Mountain

1A/2A: Mountain Valley, Western Highlands

2A: Mountain 6, Northwestern Foothills, South Fork, Southwestern

3A: Big South, Western MAC

3A/4A: Northwestern

Let me once again mention that if I have not included any team or teams please contact me and let me know so that I can make the necessary corrections. 

The following teams have an OPEN date this week: Chase, Erwin, Mountain Heritage, North Henderson, Robbinsville, Saint Stephens, Shelby, and West Iredell.

AC Reynolds at Charles D. Owen: Reynolds by 21

Albemarle at Mountain Island Charter: MIC by 14

Andrews at North Georgia, GA: Andrews by 3

Avery County at North Buncombe: North Buncombe by 28

Bandys at South Caldwell: Bandys by 17

Bishop McGuinness at West Wilkes: Bishop McGuiness by 8

Brevard at East Rutherford: Brevard by 2

Cherryville at West Lincoln: West Lincoln by 27

Christ the King at Community School of Davidson: Community School Davidson by 35

Clover SC, at South Point:  Clover by 20

Commonwealth at Highland Tech: Highland Tech by 13

Crest at Burns: Crest by 18

Draughn at Foard: Foard by 20

East Burke at Freedom: Freedom by 35

East Gaston at Stuart Cramer: Stuart Cramer by 38

East Lincoln at Ashbrook: Ashbrook by 7

Forbush at East Wilkes: East Wilkes by 3

Forestview at Bessemer City: Forestview by 19

Hayesville at Tellico Plains, TN: Hayesville by 2

Hendersonville at Asheville: Asheville by 8

Hibriten at Ashe County: Hibriten by 21

Hunter Huss at Vance: Vance by 20

Lincolnton at North Gaston: North Gaston by 2

Maiden at Bunker Hill: Maiden by 27

McDowell at Patton: Patton by 6

McMichael at Starmount: Starmount by 19

Mount Airy at Elkin: Mount Airy by 17

Murphy at Georgia Force, GA: Murphy by 21

Newton-Conover at Hickory: Hickory by 2

North Lincoln at West Caldwell: North Lincoln by 40

North Wilkes at North Iredell: North Iredell by 6

Pine Lake Prep at Covenant Day: Covenant Day by 21

Pisgah at Tuscola: Pisgah by 3

Rabun Gap, GA at Franklin: Franklin by 6

Robbinsville at Erwin: Erwin by 28

Rosman at Madison: Rosman by 1

RS Central at Polk County: Polk County by 6

Smoky Mountain at Cherokee: Smoky Mountain by 16

Statesville at Alexander Central: Alexander Central by 5

Surry Central at Wilkes Central: Wilkes Central by 22

Swain County at Enka: Smoky Mountain by 21

TC Roberson at Kings Mountain: Kings Mountain by 38

Thomas Jefferson at Carver: Thomas Jefferson by 22

Trinity Academy at Mitchell: Mitchell by 28

Union Academy at Lake Norman Charter: Lake Norman Charter by 1

Walkertown at Alleghany: Alleghany by 14

Watauga at Reagan: Reagan by 10

West Henderson at East Henderson: West Henderson by 24

Advertisements
%d bloggers like this: