Thu. Sep 19th, 2019
CarolinaVarsity

PERK’S PICKS for Week 2

Hello, High School Football fans!  Last week I picked 33 winners out of 45 games, that’s a 73% rating and I hope to get better as the weeks go by.  I reckon that’s not too bad for the first week.  I had a couple of games listed that were not played, some because of the weather and some because maybe I looked at the schedule wrong. 

Here’s a list of this week’s gridiron contests from the following conferences.   

1A: Southern Piedmont, Smoky Mountain

1A/2A: Mountain Valley, Western Highlands

2A: Mountain 6, Northwestern Foothills, South Fork, Southwestern

3A: Big South, Western MAC

3A/4A: Northwestern

Let me once again mention that if I have not included any team or teams please contact me and let me know so that I can make the necessary corrections. 

The following teams have an OPEN date this week: Bessemer City, Clyde D. Owen, East Gaston, Highland Tech, Newton-Conover, West Lincoln, and Winston-Salem Prep.

AC Reynolds @ Shelby: Shelby by 7

Alleghany @ Grayson County, VA: Grayson County by 7

Andrews @ Gladiator Sports: Andrews by 19

Ashbrook @ AL Brown: AL Brown by 9

Ashe County @ Watauga: Watauga by 40

Asheville @ Burns: Asheville by 6

Atkins @ Chatham Central: Chatham Central by 7

Cannon @ Mitchell: Mitchell by 28

Cherryville @ Chase: Chase by 6

Christ the King @ Mountain Island Charter: Mountain Island by 35

Choctaw Central, MS, @ Cherokee: Cherokee by 14

Community School of Davidson @ Bishop McGuinness: Bishop McGuiness by 9

Crest @ TC Roberson: Crest by 24

East Burke @ McDowell: McDowell by 21

East Henderson @ North Henderson: East Henderson by 10

East Rowan @ East Lincoln: East Lincoln by 1

East Rutherford @ North Lincoln: North Lincoln by 12

East Wilkes @ Surry Central: East Wilkes by 7

Enka @ Pisgah: Pisgah by 18

Erwin @ Mountain Heritage: Erwin by 7

Foard @ Bandys: Bandys by 10

Forbush @ North Iredell: Forbush by 3

Forestview @ Clover, SC: Clover by 28

Freedom @ Draughn: Freedom by 18

Hayesville @ Copper Basin, TN: Copper Basin, TN by 17

Hendersonville @ West Henderson: West Henderson by 8

Highland Tech @ Commonwealth: Highland Tech by 8

Hibriten @ Hickory: Hibriten by 20

Kings Mountain @ Monroe: Kings Mountain by 12

Lake Norman Charter @ Pine Lake Prep: Lake Norman Charter by 2

Polk County @ North Gaston: North Gaston by 9

Murphy @ Franklin: Murphy by 7

North Buncombe @ Madison: North Buncombe by 28

North Moore @ North Stokes: North Moore by 6

North Surry @ Elkin: North Surry by 13

Piedmont @ North Stanly: North Stanly by 13

RS Central @ Patton: Patton by 17

Rhea County, TN @ Tuscola: Tuscola by 16

Robbinsville @ Life Christian Academy, GA: Robbinsville by 35

Rocky River @ Hunter Huss: H. Huss by 21

Rosman @ Brevard: Brevard by 35

Saint Stephens @ Bunker Hill: Saint Stephens by 20

Smoky Mountain @ Swain County: Smoky Mountain by 9

South Caldwell @ Maiden: Maiden by 11

South Iredell @ West Iredell: South Iredell by 10

South Point @ Lincolnton: South Point by 17

South Stanly @ Union Academy: South Stanly by 14

South Stokes @ Walkertown: Walkertown by 15

Starmount @ East Surry: East Surry by 21

Stuart Cramer @ Catawba Ridge, SC: Stuart Cramer by 20

Thomas Jefferson @ Hickory Hawks: Thomas Jefferson by 35

Watauga @ Ashe County:   Watauga by 27

West Caldwell @ North Wilkes: North Wilkes by 15

West Davidson @ South Davidson: North Davidson by 40

West Rowan @ North Rowan: West Rowan by 4

West Stanly @ Albemarle: West Stanly by 21

West Stokes @ Mount Airy: Mount Airy by 7

West Wilkes @ Avery County: Avery County by 1

Wilkes Central @ Alexander Central: Alexander Central by 28

Advertisements
%d bloggers like this: