News and Articles

20

An Idea for a Football only NCHSAA Realignment

We are midway through the 2nd football season during the current realignment.  The current NCHSAA realignment is based on the following model:

1A  Classification:  20% of all football schools

2A Classification:  30% of all football schools

3A Classification:  30% of all football schools

4A Classification:  20% of all football schools

Once all of the NCHSAA football schools are aligned, the NCHSAA non-football schools are added to the classification.  Right now, we have 77, 111, 112, and 72 schools in the 4A, 3A, 2A, and 1A classification, respectively.  

I am in favor of going back to the 25/25/25/25 model (25% for each classification) for football.  I also like to avoid split conferences if all possible.  With football programs, I am not against longer drives so my idea only includes one split conference that is totally unavoidable (South Caldwell, McDowell, and TC Roberson would be 4A programs that would not have any good fit for any other 4A schools).  

I am basing my ideas entirely on the 2017 ADMs.  Yes, these ADM's will change, schools will consolidate, and other areas will have new schools.  I've incorporated one consolidation that will be effective in 2020 (Montgomery Central) and one new school that will play varsity ball in 2019 (South Garner).

I'm a big proponent of having football-only realignments and, as such, this idea is strictly for football and would be a cost defeating measure for non-revenue sports. 

1A Conference 1:

Andrews
Cherokee
Rosman
Robbinsville
Hayesville
Murphy
Swain

1A Conference 2:

Union Academy
Mountain Island Charter
Pine Lake Prep
Community School
Bessemer City
Cherryville
Highland

1A Conference 3:

Columbia
Washington County
Manteo
Holmes
Camden County
Perquimans
Bertie
Gates County

1A Conference 4:

Alleghany
West Wilkes
East Wilkes
Elkin
Starmount
North Wilkes

1A Conference 5:

Mountain Heritage
Mitchell
Avery
Polk
Draughn, Jimmy
Thomas Jefferson

1A Conference 6:

Albemarle
Chatham Central
West Stanly
South Stanly
North Moore
North Stanly

1A Conference 7:

East Columbus
West Columbus
South Robeson
Fairmont
Whiteville
West Bladen
East Bladen
Pender

1A Conference 8:

Kenan, James
Wallace-Rose Hill
Union  
Hobbton
Lakewood
North Duplin

1A Conference 9:

Mount Airy
East Surry
North Stokes
Winston-Salem Prep
Bishop McGuinness
Carver
South Stokes

1A Conference 10:

Ayden-Grifton
Farmville Central
Kinston
Spring Creek
Rosewood
Princeton

1A Conference 11:

Trinity
Eastern Randolph
Reidsville
Thomasville
South Davidson
North Rowan

1A Conference 12:

Riverside (Williamston)
South Creek
Tarboro
North Edgecombe
Rocky Mount Prep
Northampton County

1A Conference 13:

Jones
Pamlico
Lejeune
East Carteret
Bear Grass
Northside-Pinetown
Southside

1A Conference 14:

Louisburg
Granville Central
Warren County
Weldon
KIPP Pride
Southeast Halifax
Northwest Halifax

2A Conference 1:

East Rutherford
Chase
Shelby
Stuart Cramer
R-S Central
Burns
East Gaston

2A Conference 2:

Madison
Owen
Hendersonville
Tuscola
Pisgah
East Henderson
Brevard
Smoky Mountain
Franklin

2A Conference 3:

Randleman
Providence Grove
Wheatmore
Jordan-Matthews
Southwestern Randolph
Carrboro

2A Conference 4:

Lake Norman Charter
Lincolnton
West Lincoln
Bandys
Maiden
East Lincoln
Newton-Conover
North Lincoln

2A Conference 5:

East Burke
Bunker Hill
Hibriten
Foard, Fred T.
West Iredell
Patton
West Caldwell

2A Conference 6:

Yancey, Bartlett
McMichael
Morehead
Graham
Cummings
Andrews, T.W.

2A Conference 7:

Bunn
Webb, JF
Roanoke Rapids
Nash Central
Beddingfield
South Granville
North Johnston

2A Conference 8:

North Pitt
Goldsboro
South Lenoir
Southwest Edgecombe
Greene Central
North Lenoir

2A Conference 9:

Richlands
Dixon
Southwest Onslow
Croatan
East Duplin
West Craven

2A Conference 10:

Red Springs
St. Pauls
South Columbus
Clinton
Trask, Heide
Midway

2A Conference 11:

Mount Pleasant
East Rowan
Salisbury
South Rowan
Anson
Walkertown
Atkins

2A Conference 12:

Northeastern
Hertford County
Currituck
Pasquotank
First Flight
Washington

2A Conference 13:

Ashe County
West Stokes
Forbush
Surry Central
North Surry
Wilkes Central

2A Conference 14:

Lexington
East Davidson
North Davidson
Oak Grove
West Davidson
Central Davidson
Ledford

3A Conference 1:

Forest Hills
Charlotte Catholic
Monroe
Piedmont
Sun Valley
Weddington
Parkwood

3A Conference 2:

North Forsyth
Dudley
Glenn
Smith, Ben
Western Guilford
Asheboro
Southern Guilford
Northern Guilford

3A Conference 3:

North Henderson
West Henderson
North Buncombe
Enka
Erwin, Clyde
Reynolds, AC
Asheville

3A Conference 4:

Rockingham County
Northeast Guilford
Eastern Guilford
Eastern Alamance
Western Alamance
Williams, Walter
Southeast Guilford
Southern Alamance

3A Conference 5:

South Point
Crest
Forestview
Kings Mountain
Huss, Hunter
North Gaston
Ashbrook

3A Conference 6:

North Brunswick
South Brunswick
West Brunswick
New Hanover
Topsail
Eastern Wayne
Southern Wayne
Aycock, CB
Rose, JH

3A Conference 7:

Havelock
White Oak
Swansboro
Northside Jax
West Carteret
Jacksonville

3A Conference 8:

Montgomery Central
Southern Lee
Lee County
Union Pines
Triton
Western Harnett
Harnett Central

3A Conferenece 9:

Vance County
Hunt
Fike
Northern Nash
Southern Nash
Franklinton
Rocky Mount
East Wake

3A Conference 10:

Smithfield-Selma
South Johnston
West Johnston
Sanford, Terry
Smith, E.E.
Westover
Gray's Creek
Byrd, Douglas

3A Conference 11:

West Rowan
North Iredell
Northwest Cabarrus
Carson Jesse
Concord
Robinson, Jay
Statesville

3A Conference 12:

Cedar Ridge
Orange
Southern Durham
Person
East Chapel Hill
Northwood

3A/4A Conference 1

3A
Hickory
Watauga
Freedom
St. Stephens
Alexander Central
4A
McDowell County
South Caldwell
TC Roberson

4A Conference 1:

Cape Fear
Seventy First
Pine Forest 
Overhills
Jack Britt
South View

4A Conference 2:

Millbrook
Leesville Road
Enloe
Broughton
Southeast Raleigh
Sanderson
Cardinal Gibbons

4A Conference 3:

Chapel Hill
Northern Durham
Riverside
Hillside
Jordan
Cary
Green Hope
Panther Creek

4A Conference 4:

Holly Springs
Apex
Athens Drive
Garner
South Garner
Friendship
Middle Creek
Fuquay

4A Conference 5:

High Point Central
Southwest Guilford
Grimsley
Page
Ragsdale
Northwest Guilford

4A Conference 6:

Knightdale
Heritage
Wakefield
Rolesville
Wake Forest
Cleveland
Clayton
Corinth Holders

4A Conference 7:

Scotland
Lumberton 
Richmond
Purnell Swett
Pinecrest
Hoke

4A Conference 8:

South Central
Conley, D.H
New Bern
Laney
Hoggard
Ashley

4A Conference 9:

Mount Tabor
Parkland
Davie County
East Forsyth
West Forsyth
Reagan
Reynolds, RJ

4A Conference 10:

Central Cabarrus
Hickory Ridge
Cox Mill
Brown, A.L
South Iredell
Mooresville
Lake Norman

4A Conference 11:

West Charlotte
Hopewell
Vance
Hough
Mallard Creek
North Meck
Garinger

4A Conference 12:

Berry Academy
Harding
Olympic
South Meck
West Meck
Providence
Ardrey Kell

4A Conference 13:

East Meck
Butler
Rocky River
Independence
Myers Park
Cuthbertson
Marvin Ridge
Porter Ridge

Post Rating


Comments

There are currently no comments, be the first to post one!

Post Comment

Only registered users may post comments.


Other News Links

 

Carolina Varsity Blog