News and Articles

10

Jim's playoff predictions after Week 4

1A East

 

(1) Northampton County (bye)

(9) Southside at (8) Washington County

(4) South Creek (bye)

(12) Bear Grass Charter at (5) Northside-Pinetown

(3) Southeast Halifax (bye)

(11) West Columbus at (6) Rosewood

(2) Pamlico (bye)

(10) North Edgecombe  at (7) North Duplin

 

1A West

 

(1) Mitchell (bye)

(9) South Robeson at (8) Bishop McGuinness

(4) Thomas Jefferson  (bye)

(12) Albemarle at (5) Robbinsville

(3) Elkin (bye)

(11) Community School of Davidson at (6) Cherokee

(2) Mountain Island Charter (bye)

(10) Alleghany at (7) Union Academy

 

1AA East

 

(1) Tarboro (bye)

(9) Riverside-Martin at (8) Gates County

(4) Princeton (bye) 

(12) Union at (5) Granville Central

(3) North Stanly (bye)

(11) Manteo  at (6) East Carteret

(2) Holmes (bye)

(10) South Stanly  at (7) Lakewood

 

1AA West

 

(1) Murphy (bye)

(9) Bessemer City at (8) Swain

(4) North Rowan (bye)

(12) Pine Lake Prep at (5) East Wilkes

(3) East Surry (bye)

(11) Highland at (6) Cherryville

(2) Mount Airy (bye)

(10) Starmount at (7) Polk

 

Last four teams in the 1A/1AA playoffs:  Community School of Davidson, North Edgecombe, Albemarle, West Columbus

Last four teams out of the 1A/1AA playoffs:  Winston-Salem Prep, West Montgomery, East Columbus, Hayesville

 

2A East

 

(16) Hertford County at (1) Northeastern

(9) Whiteville at (8) Clinton

(12) First Flight at (5) Wallace-Rose Hill

(13) Goldsboro at (4) SouthWest Edgecombe

(14) James Kenan at (3) Kinston

(11) Beddingfield at (6) East Bladen

(10) Ayden-Grifton at (7) Bertie

(15) Greene Central at (2) Southwest Onslow

 

2A West

 

(16) Trinity at (1) Reidsville

(9) Salisbury at (8) Carrboro

(12) Brevard at (5) East Rutherford

(13) Owen at (4) Mountain Heritage

(14) West Stanly at (3) South Columbus

(11) Wheatmore at (6) Eastern Randolph

(10) Red Springs at (7) West Lincoln

(15) North Wilkes at (2) Hendersonville

 

2AA East

 

(16) Currituck at (1) North Davidson

(9) Nash Central at (8) Washington

(12) Richlands at (5) Anson

(13) Saint Pauls at (4) South Granville

(14) West Craven at (3) Randleman

(11) Bunn at (6) West Stokes

(10) Forest Hills at (7) Ledford

(15) T.W. Andrews at (2) East Duplin

 

2AA West

 

(16) East Henderson at (1) Hibriten

(9) Bandys at (8) Smoky Mountain

(12) Newton-Conover at (5) Pisgah

(13) Mount Pleasant at (4) Ashe County

(14) East Lincoln at (3) Maiden

(11) Franklin at (6) Patton

(10) Shelby  at (7) North Surry

(15) West Iredell at (2) South Point

 

Last Four 2A/2AA teams in the playoffs:  Hertford County, Trinity, West Iredell, East Henderson

Last Four 2A/2AA teams out of the playoffs:  R-S Central, Lexington, North Lincoln, Lincolnton

 

3A East: 


(16) Williams at (1) Havelock 

(9) Westover  at (8) Southern Lee

(12) Hunt at (5) Rocky Mount 

(13) East Rowan at (4) Jacksonville

(14) Northern Nash at (3) Western Alamance

(11) South Johnston  at (6) Terry Sanford

(10) Eastern Alamance at (7) Northeast Guilford

(15) Franklinton at (2) Southern Nash

 

3A West: 



(16) North Buncombe at (1) Charlotte Catholic 

(9) Weddington at (8) Hunter Huss

(12) Stuart Cramer at (5) Alexander Central 

(13) Ashbrook at (4) Kings Mountain

(14) Jay M. Robinson at (3) Statesville

(11) Freedom at (6) Northwest Cabarrus

(10) Monroe at (7) West Rowan

(15) Hickory at (2) Crest

 

3AA East: 



(16) Topsail at (1) Cleveland

(9) Clayton  at (8) Southeast Guilford

(12) West Brunswick at (5) Cape Fear

(13) Eastern Guilford at (4) Rose

(14) Southern Durham at (3) Southern Alamance

(11)  Conley at (6) Lee County

(10) Hillside at (7)  New Hanover

(15) Gray's Creek at (2) Northern Durham

 

3AA West: 



(16) South Iredell at (1) Dudley

(9) Marvin Ridge at (8) Asheville

(12) Northern Guilford at (5) Sun Valley

(13)  Mount Tabor at (4) Central Cabarrus

(14) AL Brown at (3)  Watauga

(11) Cox Mill at (6) Parkland  

(10) Southwest Guilford at (7)  Erwin

(15) Piedmont at (2)  AC Reynolds

 

Last four 3A/3AA teams in the playoffs:  Hickory, North Buncombe, Franklinton, Williams

Last four 3A/3AA team out of the playoffs:  Fike, Northwood, Morehead, Cuthbertson

 

4A East



(1) Cardinal Gibbons (bye) 

(9) Pine Forest at (8) Riverside-Durham

(4) South Central (bye) 

(12) Overhills at (5) Jordan 

(3) Hoggard (bye) 

(11) Knightdale at (6) Seventy-First

(2) South View (bye) 

(10) Scotland at (7) Heritage

 

4A West 



(1) East Forsyth (bye) 

(9) Rocky River at (8) Hickory Ridge

(4) Vance (bye) 

(12) South Caldwell at (5) Porter Ridge

(3) Ragsdale (bye) 

(11) Lake Norman at (6) Mooresville

(2) West Mecklenburg (bye) 

(10) Davie County at (7) West Charlotte

 

4AA East 



(1) Wake Forest (bye) 

(9) Rolesville  at (8) Sanderson

(4) Garner (bye) 

(12) Broughton at (5) Fuquay-Varina

(3) Leesville Road (bye) 

(11) Holly Springs at (6) Pinecrest

(2) Middle Creek (bye) 

(10) Lumberton at (7) Enloe

 

4AA West 



(1) Mallard Creek (bye) 

(9) North Mecklenburg at (8) Providence

(4) Richmond County (bye) 

(12) Independence at (5) Hough

(3) Myers Park (bye) 

(11) Northwest Guilford at (6) Butler

(2) Page (bye) 

(10) Reagan at (7) West Forsyth

 

Last four 4A/4AA teams in the playoffs:  Lake Norman, Holly Springs, Broughton, Independence

Last four 4A/4AA teams out of the playoffs:  Jack Britt, Wakefield, High Point Central, Ardrey Kell

Post Rating


Comments

There are currently no comments, be the first to post one!

Post Comment

Only registered users may post comments.


Other News Links

 

Carolina Varsity Blog