News and Articles

15

PERK’S PICKS FOR 2A & 2AA SECOND ROUND ACTION

PERK’S PICKS FOR 2A & 2AA SECOND ROUND PLAYOFFS

During the regular season posted weekly picks for the Southern Piedmont, South Fork, Southwestern and Big South Conferences.  I correctly picked 147 of 187 winners for a 78% average for the season.  Last week in the 2A & 2AA brackets I picked 26 of 32 winners for an 81% average and in the 1A thru 3AA brackets I picked 70 of 80 winners for an 88% average.  I only predict the point spreads not the scores and my maximum point differential is set at 40 points even if I think a team will win by more.  These predictions are not computer generated instead, they are based on won/loss records, scoring differential and the level of competition. Because of the volume of first and second round games I will just post the spreads without commentary.  In the later rounds I am planning to post some analytical comments.

Thanks for reading!

 

2A EAST

#1 Northeastern (defeated #16 Bertie 55-0)  vs #9 Clinton (defeated #8 First Flight 21-15)Northeastern by 17

#4 Beddingfield (defeated #13 Farmville Central 23-12) vs #5 Wallace-Rose Hill (defeated Ayden Grifton 42-3)   Wallace-Rose Hill by 28

#3 Southwest Onslow  (defeated #14 Goldsboro 35-6)  vs #6 Southwest Edgecombe (defeated #11 Hertford County 34-13) Southwest Onslow by 3

#2 East Blade (defeated #15 James Kenan 39-3) vs #10 Greene Central  (defeated #7 Kinston 28-6)  East Bladen by 14

2A WEST

#1 Reidsville (defeated #16 West Lincoln 51-0) vs #9 East Montgomery (defeated #8 East Rutherford 30-7)  Reidsville by 31

#4 South Columbus (defeated #13 Wheatmore 14-0) vs #13 Lincolnton (defeated #5 Graham 39-19)  South Columbus by 14

#3 Hendersonville (defeated #14 Brevard 49-0) vs #11 Red Springs (defeated #6 Salisbury 19-7)Hendersonville by 13

#2 Mountain Heritage (defeated #15 Lexington 51-28) vs #7 Whiteville (defeated #10 North Wilkes 45-13) Mountain Heritage by 17

 

2AA EAST

#1 East Duplin (defeated #14 St. Pauls 54-14) vs #9 West Stokes (defeated #8 Bunn 24-19)    East Duplin by 35

#4 Randleman (defeated #13 Roanoke Rapids 43-7) vs #5 Nash Central (defeated #12 T. W. Andrews 41-7)  Randleman by 6

#3 South Granville (defeated #14 Washington 41-21) vs #6 West Craven (defeated #11 Richlands 28-7)  South Granville by 14

#2 North Davidson (defeated Forest Hills 52-18) vs #7 Ledford Senior (defeated Anson Co. 21-14)North Davidson by 21

2AA WEST

#1 South Point (defeated West Iredell 48-0)  vs #5 Shelby (defeated #9 Newton-Conover 49-20)South Point by 7

#4 Mount Pleasant (defeated #13 East Lincoln 35-0) vs #12 FT Foard  (defeated #5 Maiden 16-0)Mount Pleasant by 20

#3 Franklin (defeated #14 Smoky Mountain 52-27) vs #6 Wilkes Central (defeated #11 Pisgah 34-20)  Franklin by 14

#2 Hibriten (defeated #15 Bandys 57-6) vs #10 Patton (defeated #7 North Surry 26-10)     Hibriten by 24

Post Rating


Comments

There are currently no comments, be the first to post one!

Post Comment

Only registered users may post comments.


Other News Links

 

Carolina Varsity Blog